Ozdobny tunel foliowy

Przykład małej architektury. Ozdobny tunel foliowy. Celem tej realizacji było stworzenie alternatywy dla drogiej ozdobnej szklarni. Do realizacji wykorzystano folię namiotową, o wysokim stopniu przejrzystości, odporną na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja drewniana, świerkowa. Zabezpieczona przed czynnikami biologicznymi impregnatem głęboko penetrującym, oraz lakierobejcą.

Dzięki takiemu wyborowi technologi wykonania, otrzymano obiekt o estetyce porównywalnej z klasycznymi, ozdobnymi szklarniami, przy ograniczeniu kosztów o 70 %.  Dodatkowo prawo budowlane traktuje tą budowlę jako tunel foliowy, a nie trwałą budowlę jaką jest szklarnia, więc uniknięto tu wielu formalności związanych z tym iż ogród zlokalizowany jest w pobliżu wałów powodziowych.

Konstrukcja funkcjonuje już czwarty sezon, bez jakichkolwiek oznak starzenia, poza listwami zewnętrznymi, które poczerniały. Dodatkowo w wąskiej przestrzeni pomiędzy tunelem, a tylnym ogrodzeniem ustawiono zbiornik na wodę, o pojemności 1000 litrów, z tworzywa sztucznego. Zbiornik uzupełniany jest raz na jakiś czas, wodą pobieraną za pomocą pompy z pobliskiej rzeki.  Ustawiony on jest na podwyższeniu, a woda w czasie prac pielęgnacyjnych w tunelu i ogrodzie pobierana jest grawitacyjnie wężem ogrodniczym, co stanowi bardzo duże ułatwienie w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *