Ciekawe linki

Strona zawiera przydatne linki, będące bazą wiedzy z zakresów: architektura krajobrazu, ogrodnictwo, przyroda, ekologia oraz technika ogrodowa. Odnośnikami do stron są obrazki z logiem prezentowanych witryn, lub wyróżniony tekst (kolor pogrubienie)

Źródło: http://architekturakrajobrazu.up.wroc.pl/

Archiwum kwartalnika “Architektura krajobrazu”. Kliknięcie w obrazek przeniesie was na witrynę z archiwalnymi numerami wydawnictwa związanego z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.  Znajdziecie tam szereg artykułów z zakresu szeroko pojętej architektury krajobrazu.  

Żródło: http://www.aleje.org.pl/pl/

Witryna internetowa programu “Drogi dla Natury”.  W zakładce “Publikacje” znajdziecie odnośniki do do pobrania darmowych, rewelacyjnych podręczników z zakresu arborystyki, pielęgnacji drzew i roli drzew w otoczeniu człowieka. Program “Drogi dla Natury” ma na celu ochronę drzew w krajobrazie, oraz edukację z tym związaną.

Źródło: http://www.sztukakrajobrazu.pl/

Witryna wydawnictwa związanego z Wydziałem Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW. Ilość i jakość darmowych książek, oraz artykułów z zakresu ogrodnictwa i architektury krajobrazu, które można tu pobrać jest po prostu powalająca. Każdy kto kocha ogród i sztukę krajobrazu zakocha się i w tej witrynie 😉

źródło: http://sztuka-krajobrazu.pl/

Witryna internetowa na której znajdziecie dużą ilość porad, wskazówek, opisów projektów, katalogi roślin, prezentacje produktów i tak dalej i tak dalej… Wszystko co związane z ogrodem, przestrzenią publiczną, techniką w ogrodzie i przestrzeni publicznej, oraz wiele wiele więcej. 

Źródło: http://www.stareodmiany.pl/

Witryna poświęcona starym odmianom drzew owocowych. Znajdziecie tu opisy starych odmian, artykuły związane z historią sadownictwa, potrzebami ochrony tradycji sadowniczych i zanikających już tradycyjnych odmian drzew owocowych. Można tu także nabyć wydawnictwa z tym związane, oraz drzewka owocowe. Strona prowadzona z funduszy Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły.

Źródło: http://www.klinikaroslin.com/

Strona znanego z wielu publikacji  z zakresu chorób i szkodników roślin dr inż. Janusza Mazurka.  Kompendium wiedzy na temat chorób, szkodników i ochrony roślin. Pan Janusz jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym specjalistą z dziedziny fitopatologii. 

Źródło: https://www.youtube.com/channel/ UCEp2n1uT1TgW02BqiEr1EkA

Kanał na You Tube architekta, wykładowcy Roberta Juchnevica. Jeśli ktoś zajmuje się projektowaniem 3D przy pomocy zestawu Sketchup i V-Ray to ten kanał jest dla niego obowiązkowy. Autor prezentuje olbrzymią wiedzę, za którą na kursach i szkoleniach trzeba płacić ciężkie pieniądze. Robi to w sposób łopatologiczny i skuteczny. To dzięki niemu głównie moje wizualizacje wyglądają tak jak wyglądają. Polecam i kłaniam się kolejny raz w pas temu Panu. Słyszycie jak czoło mi klaszcze o podłogę? 😉

Źródło: https://trawy.eu/

Rewelacyjna witryna dedykowana trawom ozdobnym. W sekcji poradniki, do pobrania za darmo wyczerpujące materiały poświęcone poszczególnym grupom traw ozdobnych. Dla mnie zbiór tych materiałów to najlepszy podręcznik o trawach jaki jest dostępny. I to za darmo.  Zdecydowanie najlepsza witryna zajmująca się tym zagadnieniem. Można  tu również zrobić zakupy on-line. Polecam. 

Źródło: http://www.roses.webhost.pl/

Strona pasjonata róż, Pana Mariana Sołtysa, który w swoim ogrodzie zgromadził kilkaset odmian róż. Pan Marian jest badaczem i popularyzatorem wiedzy o różach. Stworzył również publikowaną na swojej stronie encyklopedię róż. Znajdziecie tam również ogrom porad, artykuły o historii hodowli róż, linki do najlepszych producentów i wiele wiele innych. Najlepsza strona o różach w Polsce, a może i w ogóle…

Źródło: https://www.interaktivnazahrada.sk/

Świetna słowacka strona “Ogród interaktywny”.  Strona jest w istocie witryną ogrodu Słowackiego Uniwersytetu rolniczego w Nitrze. W ogrodzie prowadzone są rozliczne badania na temat ekologii ogrodów i w szerszym zakresie przyrodniczym (na przykład nad zapylaczami). Znajdziecie tam mnóstwo porad, ciekawostek i bazę gatunków roślin. Gorąco polecam. Czytać ją można po słowacku, bo to podobny język do naszego, albo włączyć standardowe tłumaczenie google (słowacki jest tak podobny że nawet gramatyka wtedy jest ok). No i kompletny brak reklam.

Źródło: https://bambusowysen.pl/

Świetnie prowadzona strona o bambusach i innych egzotykach w ogrodzie. Pasja i profesjonalizm. Kopalnia wiedzy. Zastępuje kilka książek na półce. Gorąco polecam.

Źródło: http://liliowce.net/

Strona o liliowcach. Nie ma na niej fajerwerków graficznych, strona prowadzona bardzo skromnie pod tym względem. Za to duży zasób informacji o uprawie i rozmnażaniu tych pięknych kwiatów. Można tam też zakupić ciekawe odmiany. Polecam.

Źródło: https://drzewa.nk4.netmark.pl/

Świetna strona o drzewach. Autor, Piotr Gach, pomimo że nie ma wykształcenia dendrologicznego,  posiada olbrzymią wiedzę o z tego zakresu. Znajdziecie tu atlas drzew Polski, różnego rodzaju rankingi drzew pomnikowych, ciekawostki o drzewach, aktualności i nowiny w zakresie dendrologii. Polecam.

Źródło: https://www.rpdp.hostingasp.pl/Default.aspx

Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych. Strona będąca katalogiem polskich drzew pomnikowych. Na stronie zawarte są również instrukcje jak poprawnie mierzyć drzewo pod względem wysokości i średnicy. Można też dodawać do rankingu drzew, drzewa znalezione przez siebie (po zalogowaniu). Wspaniały przewodnik po najcenniejszych drzewach w Polsce. Polecam

Źródło: By jo-h - Flickr [1], CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4363323

Monty Dona chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najbardziej znamienitych w ostatnim czasie propagator ogrodniczego stylu życia. Zalinkowana tu strona jest jego prywatną domeną, gdzie znajdziecie oprócz odnośników do jego książek i zajawek medialnej obecności, także historię tworzenia znanego z programu Gardeners” World ogrodu Longmeadow, porady ogrodnicze w formie kalendarza ogrodniczego, czy nawet ciekawostki o psach Monty’ego. Świetne uzupełnienie programów telewizyjnych nadawanych przez BBC. Strona w języku angielskim, ale dobrze tłumaczona przez standardowego tłumacza w chrome. Polecam.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *