Apartamentowiec w Górach Izerskich

Tematem tego opracowania jest teren wokół apartamentowca w Górach Izerskich. Zasadniczą część terenu zajmuje trzy poziomowy parking z dojazdami. Stanowiska parkingowe utwardzone są geokratą, a poziomy między parkingami oddzielone murami oporowymi. Układ całości sprawia że jedynymi miejscami zdatnymi do nasadzeń są zakola przy podjazdach na poszczególne poziomy. Dobór gatunków zdeterminowany jest przez potrzebę ograniczenia zabiegów pielęgnacyjnych, oraz ciężkie warunki jakim poddawane będą rośliny w realiach parkingowych. Nie bez znaczenia jest też fakt że nasadzenia na zakolach, nie mogą być zbyt wysokie (by nie ogranicza widoczności wyjeżdzającym z parkingu).

Wprowadzono tu nawiązującą do górskich krajobrazów kosodrzewinę, średniej wysokości trawy, oraz jałowiec płożący jako gatunek okrywowy. By złagodzić ostry koniec muru, tuż przy jego krawędzi zaplanowano średniej wysokości odmianę miskanta. Same zaś mury oporowe zaplanowano zasłonić pnączami (rozważa się bluszcz lub winobluszcz). Przed samym budynkiem duży skalniak na skarpie, gdzie prócz roślinności zastosowanej na zakolach, dodatkowo planuje się karłowe świerki, oraz zgrupowane juki, które wczesnym latem wzbogacą wygląd wysokimi kwiatostanami.

Po bokach budynku (gdzie nie ma tarasów z apartamentów na parterze) zaplanowano zakątki z ławkami, gdzie wprowadzono miniaturowe brzozy szczepione na pniu. Na tyłach budynku, przestrzeń pomiędzy zamykającym całość nurem oporowym a budynkiem, zaplanowano jako królestwo brzozy i traw, z trawnikiem mogącym służyć do rekreacji (wypoczynek na kocach lub leżakach). Celowo nie zaplanowano tam ławek, tak by nie stwarzać możliwości zakłócania wypoczynku gości mieszkających w apartamentach na parterze.

Zaznaczyć trzeba że projekt takich przestrzeni zawsze jest kompromisem. Liczyć się trzeba z kosztami jakie ponosi inwestor, a także z kosztami późniejszej pielęgnacji terenu, które nie mogą być zbyt wysokie. Przedstawione tu wizualizacje są koncepcją wstępną, która zapewne ulegnie zmianom po konsultacjach z inwestorem.

Pełna galeria koncepcji: